google-site-verification=EwE6j85Xayx_Ssx0RUejGF7tsR2Y-FXgruSfWOUPFTc
 

Saç dökülmesinin nedenleri ne olabilir?
Genetik Faktörler : Genetik faktörler kadınlarda ve erkeklerde farklılık göstermektedir. Erkeklerde görülen tip toplumun ortalama %50 sinden fazlasında görülen erkek tip saç dökülmesidir. Bu hormonuna bağlı bir saç dökülmesidir ve bu durum kroniktir. Yaş ilerledikçe saç dökülmesi artar ve kellik gelişir. Bu tarz dökülmeler maalesef kadınlarda da görülmektedir. Özellikle ailesinde kellik problemi olan bireyler saç dökülmesi riski ile karşı karşıyadır. Günümüzde 16-18 yaş başlangıçları olan erkek tipi saç dökülmeleri, genç kızlarda daha fazla görülmektedir. Bu durumun nedenleri arasında ise aşırı stres, dengesiz beslenme, uzun süreli aç kalma ve hormonal problemler vardır.

Deri problemleri

Başlıca genetik dökülmelerin dışında deri hastalıkları da saç dökülmesine neden olur. Deri kaynaklı dökülmelerin çoğu deriyi tutan hastalıkların saç derisini etkilemesiyle ortaya çıkar. Sedef hastalığı, egzamalar, akne, aşırı yağlanan deri, mantar hastalıkları gibi rahatsızlıklarda saç etkilenirse dökülme kaçınılmaz olabilir. Bu dökülmelerin tedavisi altta yatan deri hastalığının tedavisi ile mümkündür.

Yanlış beslenme alışkanlıkları

Beslenmeye bağlı dökülmeler de azımsanmayacak kadar sık rastlanan diğer bir faktördür. Sonuçta saç canlı bir organdır ve onun da beslenmesi gerekir. Düzenli ve dengeli beslenmemek, uzun süreli açlıklar, tek tip beslenme ve karbonhidrat içeriği yüksek gıdalar tüketmek, sonuçta saçı etkileyip dökebilir. Tedavisi son derece pratiktir ve dengeli beslenmeye başlanması önemlidir.

Vitamin ve mineral eksikliği

Beslenme problemi olmamasına rağmen saç için gerekli olan vitamin ve minarellerin kanda eksik olması da saçı döken diğer bir başka nedendir. Eğer B12, D vitamini, folik asit, biotin, çinko, demir vs gibi vitamin ve minarellerimiz düşükse saç beslenemez ve dökülür. Hatta demir düşüklüğü yokken bile demir takviyesi saç dökülmesini azaltabilir. Bu durumlarda eksik vitaminin takviyesi mutlaka bir uzmana başvurularak giderilmelidir.

Hormonal sorunlar

Eğer kişide hormonal problemler varsa, adet gecikmeleri ya da düzensizlikleri, tüylenme de artış, aşırı akne, kilo alımında hızlanma gibi sıkıntılar yaşıyorsa bu bulgulara saç dökülmesi de eklenmişse bu kez hormonal saç dökülmesinden bahsedilebilir. Bu problemlerin kaynağının yine adetin 2. ya da 3. günü yaptırılacak kan tahliliyle belirlenmesi için dermatoloji uzmanına başvurulmalıdır. Hormonal tedaviler bu tarz dökülmeler konusunda etkilidir.

Kozmetik ürün kullanımı

Kozmetik alışkanlıklarımızın artması mekanik kimyasal ve fiziksel dökülmelere neden olan diğer faktörlerdir. Yani saçları sıkı bağlamak, iç boneler, aşırı ısıya maruz bırakılan fön işlemleri, saç rengini açmak için kullanılan boyalar, açıcılar, düzleştirici yöntemler saça dışarıdan zarar vererek saç kaybına neden olmaktadır. Bu durumda tek tedavi saçların bu uygulamalara maruz kalmasını önlemek, saçlar için gerekli takviye ve bakım işlemlerini uygulamaktır.

Stres ve depresyon

Aşırı stres her hastalığa olduğu kadar saç dökülmesine neden olan diğer bir sebeptir. Depresyon, anksiyete, psikozlar ve de bunların tedavisinde kullanılan ilaçlar saçı etkileyip dökülmesine neden olabilmektedir.

Saçlarımızın günlük yaşamda pek çok faktörden kısa sürede etkilenebilen canlı bir organ olduğunu unutmayalım ve onlara iyi bakalım…. :)

5 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör